
Velocity Major Tom Tubular MSW 700c Rim 32h - Black
- Blending the A23 clincher and Escape tubular rims, the 23mm wide Major Tom provides improved traction for unparalleled ground control
- Seam relief channel allows for consistent and reliable tubular tire installation
- Hollow core aluminum with machined sidewalls for precise braking and handling
- Made in the USA
| Model | Major Tom Tubular MSW |
| Size | 700c |
| Internal W | N/a |
| Depth | 21mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc/Rim |
| Type | Tubular |
| Material | Aluminum |
| ERD | 596mm |
| Color | Black |
| Weight | 432g |
| Hub Drilling | 32H |
$133.00
Velocity Major Tom Tubular MSW 700c Rim 32h - Black—
$133.00
Velocity Major Tom Tubular MSW 700c Rim 32h - Black
- Blending the A23 clincher and Escape tubular rims, the 23mm wide Major Tom provides improved traction for unparalleled ground control
- Seam relief channel allows for consistent and reliable tubular tire installation
- Hollow core aluminum with machined sidewalls for precise braking and handling
- Made in the USA
| Model | Major Tom Tubular MSW |
| Size | 700c |
| Internal W | N/a |
| Depth | 21mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc/Rim |
| Type | Tubular |
| Material | Aluminum |
| ERD | 596mm |
| Color | Black |
| Weight | 432g |
| Hub Drilling | 32H |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Blending the A23 clincher and Escape tubular rims, the 23mm wide Major Tom provides improved traction for unparalleled ground control
- Seam relief channel allows for consistent and reliable tubular tire installation
- Hollow core aluminum with machined sidewalls for precise braking and handling
- Made in the USA
| Model | Major Tom Tubular MSW |
| Size | 700c |
| Internal W | N/a |
| Depth | 21mm |
| Hole | 32 |
| Brake | Disc/Rim |
| Type | Tubular |
| Material | Aluminum |
| ERD | 596mm |
| Color | Black |
| Weight | 432g |
| Hub Drilling | 32H |











