
Campagnolo ProTech Bottom Bracket - BB86 86.5x41mm
Campagnolo ProTech bottom brackets feature a patented external sealing ring design that protects a strong resilient fiberglass-charged polyamide central tube from the harmful ingress of water mud and grit. Please note the bearings are sold separately.Designed specifically for gravel riding and racing to protect against water mud & grit *Please note that Campagnolo ProTech bottom brackets DO NOT include bearings and are sold separately
| Bottom Bracket Shell I.D. | 41 |
| BB/Frame Interface | BB86 |
| BB Shell Width (mm) | 86 |
| Weight | 50 |
| Spindle Interface Type | Campagnolo Ultra-Torque |
| Defined Color | Black |
| keyword search | EKAR |
| Interface Type | BB86 86.5X41mm |
$11.28
Original: $37.60
-70%Campagnolo ProTech Bottom Bracket - BB86 86.5x41mm—
$37.60
$11.28Campagnolo ProTech Bottom Bracket - BB86 86.5x41mm
Campagnolo ProTech bottom brackets feature a patented external sealing ring design that protects a strong resilient fiberglass-charged polyamide central tube from the harmful ingress of water mud and grit. Please note the bearings are sold separately.Designed specifically for gravel riding and racing to protect against water mud & grit *Please note that Campagnolo ProTech bottom brackets DO NOT include bearings and are sold separately
| Bottom Bracket Shell I.D. | 41 |
| BB/Frame Interface | BB86 |
| BB Shell Width (mm) | 86 |
| Weight | 50 |
| Spindle Interface Type | Campagnolo Ultra-Torque |
| Defined Color | Black |
| keyword search | EKAR |
| Interface Type | BB86 86.5X41mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Campagnolo ProTech bottom brackets feature a patented external sealing ring design that protects a strong resilient fiberglass-charged polyamide central tube from the harmful ingress of water mud and grit. Please note the bearings are sold separately.Designed specifically for gravel riding and racing to protect against water mud & grit *Please note that Campagnolo ProTech bottom brackets DO NOT include bearings and are sold separately
| Bottom Bracket Shell I.D. | 41 |
| BB/Frame Interface | BB86 |
| BB Shell Width (mm) | 86 |
| Weight | 50 |
| Spindle Interface Type | Campagnolo Ultra-Torque |
| Defined Color | Black |
| keyword search | EKAR |
| Interface Type | BB86 86.5X41mm |











