
Challenge Tire 4 Stagioni 700x35 TLR Black
- Superior cornering traction and puncture resistance in diverse weather
- Easy fit shape
- Handmade Superpoly 260tpi casing
- XP casing protection with Corazza silver and gold armor
- SMARThydro rubber compound
- Hookless compatible bead
| Model | 4 Stagioni |
| Size | 700c |
| Width | 35mm |
| Casing | SuperPoly |
| TPI | 260 |
| Compound | SMARThydro |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | - |
Challenge Tire 4 Stagioni 700x35 TLR Black
- Superior cornering traction and puncture resistance in diverse weather
- Easy fit shape
- Handmade Superpoly 260tpi casing
- XP casing protection with Corazza silver and gold armor
- SMARThydro rubber compound
- Hookless compatible bead
| Model | 4 Stagioni |
| Size | 700c |
| Width | 35mm |
| Casing | SuperPoly |
| TPI | 260 |
| Compound | SMARThydro |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | - |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Superior cornering traction and puncture resistance in diverse weather
- Easy fit shape
- Handmade Superpoly 260tpi casing
- XP casing protection with Corazza silver and gold armor
- SMARThydro rubber compound
- Hookless compatible bead
| Model | 4 Stagioni |
| Size | 700c |
| Width | 35mm |
| Casing | SuperPoly |
| TPI | 260 |
| Compound | SMARThydro |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | - |











