
Surly Dirt Wizard Tire - 26 x 3.0 Tubeless Folding Black 60tpi
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1320 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 76 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26+ |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 3.00 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Size | 26 X 3.0 |
Surly Dirt Wizard Tire - 26 x 3.0 Tubeless Folding Black 60tpi
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1320 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 76 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26+ |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 3.00 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Size | 26 X 3.0 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1320 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 76 |
| ISO Diameter | 559 / 26" MTN |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 26+ |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 26 x 3.00 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Size | 26 X 3.0 |











