
Surly Dirt Wizard Tire - 27.5 x 2.8 Tubless Folding Black 60tpi
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1250 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5+ |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Size | 27.5 X 2.8 |
Original: $94.00
-70%$94.00
$28.20Surly Dirt Wizard Tire - 27.5 x 2.8 Tubless Folding Black 60tpi
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1250 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5+ |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Size | 27.5 X 2.8 |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Flat Protection | Tread and Sidewall |
| TPI | 60 |
| Color | Black |
| Weight | 1250 |
| Defined Color | Black |
| ISO Width (mm) | 71 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Tire Diameter | 27.5+ |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.80 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| PSI | 40 |
| Size | 27.5 X 2.8 |











