
Hutchinson Caracal Race 700x45 Mach Tread 3.0 Black
- Crafted using Hutchinson’s innovative SwiftEasy casing and Mach Tread 3.0 compound provides outstanding confidence in tight angles and superior resistance to abrasion
- The fastest gravel tire on the market with unmatched agility and performance
- Engineered for elite racing and high-speed gravel riding
| Model | Caracal Race |
| Size | 700c |
| Width | 45mm |
| Casing | SwiftEasy |
| TPI | 127 |
| Compound | Mach Tread 3.0 |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 570g |
Original: $89.99
-70%$89.99
$27.00Hutchinson Caracal Race 700x45 Mach Tread 3.0 Black
- Crafted using Hutchinson’s innovative SwiftEasy casing and Mach Tread 3.0 compound provides outstanding confidence in tight angles and superior resistance to abrasion
- The fastest gravel tire on the market with unmatched agility and performance
- Engineered for elite racing and high-speed gravel riding
| Model | Caracal Race |
| Size | 700c |
| Width | 45mm |
| Casing | SwiftEasy |
| TPI | 127 |
| Compound | Mach Tread 3.0 |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 570g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Crafted using Hutchinson’s innovative SwiftEasy casing and Mach Tread 3.0 compound provides outstanding confidence in tight angles and superior resistance to abrasion
- The fastest gravel tire on the market with unmatched agility and performance
- Engineered for elite racing and high-speed gravel riding
| Model | Caracal Race |
| Size | 700c |
| Width | 45mm |
| Casing | SwiftEasy |
| TPI | 127 |
| Compound | Mach Tread 3.0 |
| Bead | Folding |
| Type | Tubeless |
| Color | Black |
| Weight | 570g |











