
Ritchey WCS Z-Max Evo Tire - 27.5 x 2.25 Tubeless Folding Black 120tpi
The Z-Max Evolution features Ritchey's signature mountain bike tread pattern which is the culmination of years of development and design. Tread lugs are spaced wider and shortened for faster handling reduced rolling resistance and lighter weight.
| Defined Color | Black |
| Weight (oz) | 25 |
| TPI | 120 |
| Weight | 710 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.25 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
$28.78
Original: $95.95
-70%Ritchey WCS Z-Max Evo Tire - 27.5 x 2.25 Tubeless Folding Black 120tpi—
$95.95
$28.78Ritchey WCS Z-Max Evo Tire - 27.5 x 2.25 Tubeless Folding Black 120tpi
The Z-Max Evolution features Ritchey's signature mountain bike tread pattern which is the culmination of years of development and design. Tread lugs are spaced wider and shortened for faster handling reduced rolling resistance and lighter weight.
| Defined Color | Black |
| Weight (oz) | 25 |
| TPI | 120 |
| Weight | 710 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.25 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Z-Max Evolution features Ritchey's signature mountain bike tread pattern which is the culmination of years of development and design. Tread lugs are spaced wider and shortened for faster handling reduced rolling resistance and lighter weight.
| Defined Color | Black |
| Weight (oz) | 25 |
| TPI | 120 |
| Weight | 710 |
| Tire Type | Tubeless Ready Clincher |
| Tire Intended Use | Mountain |
| Color | Black |
| Tire Diameter | 27.5" |
| Tire Bead | Folding |
| Labeled Size | 27.5 x 2.25 |
| ISO Width (mm) | 57 |
| ISO Diameter | 584 / 650b / 27.5" |











